Displaying 1 - 5 of 5
Žało dívča, žało trávu, nedaleko Beľegradu noľen dáľéj nu. Pán sa na ňu z okna dívał od radosti až omdlívał noľen dáľéj nu. Širuj kočí, širuj koně, pojedeme v širé pole noľen dáľéj nu. Širé poľe objíždžali na děvčátko zavołali noľen dáľéj nu. Do ti kázał trávu žati, panské łúčky vyžínati? noľen dáľéj nu. Daj nám, dívča, daj nám załoh, co’s na panském trávu žało noľen dáľéj nu. Dávala ím svú płachtičku, za tú zeľenú travičku noľen dáľéj nu. Nechceme my tvéj płachtičky, lež my chceme tvéj ručičky noľen dáľéj nu. Nač bych já vám smutná była, já sem céra pastýrova noľen dáľéj nu. Bár si cera pastýrova, enom sedaj do hyntova noľen dáľéj nu.
Mám já v městečko jedno panno ménem Anno, ménem Marjáno; přímění má hrdinská šak to víme Líšenská , že nekvěte v celým světě růže tak hezká.
Čekała sem, nespała sem, z téj strany Dunaja švarného šohaja dočkała sem. Přišéł on k nám, já ho neznám. Chťéł on mne šiditi, moje ľíčko špiniti to si nedám!
Vila vínky z mateřinky, uvila jich pět, poslala jich synečkovi, bude-li ju chtět. Pět věnečků uvila, do šátečka svázala synečkovi galanečka, že by ho ráda. Nechcu já tě, moje milá, černy nohy máš, a já tebe, můj synečku, že ty v karty hráš; a já vlezu do vody, umyju sobě nohy, a ty prohraješ peníze, budeš ubohý. Vyhlídala z okénečka jako růžička, nedala si rozplétati svého vrkůčka; můj vrkůček zelený, za dukátek stříbrný, kdož ho bude rozplétati? Syneček milý.
Šły děvčátka siľnicí, postřetli ich šmik, štuk, študybuk postřetíi ich za horama mysľivci. Kam, děvčátka, kam dete, kerá moja šmik, štuk, študybuk kerá moja gaľánečka budete. A my samy nevíme kerá sa vám šmik, štuk, študybuk kerá sa vám, mysľivečku, ľíbíme. Třebas hen tá maľučká, co má čérné šmik, štuk, študybuk co má ona pěkné černé očička.

Pomozte nám databázi lidových písní rozšířit!

Vážení návštěvníci stránek FolkSong.eu,

Neustále se snažíme rozšiřovat databázi o další písně a velmi vítáme zájem o spolupráci. Našim spolupracovníkům též nabízíme rozšířený přístup do databáze.

Plný přístup k vyhledávání a k doprovodným obrazovým materiálům lze získat mj. tím, že se stanete spolupracovníky projektu a pomůžete při editaci textů z počítačově přečtené tištěné edice. Možné jsou i další formy spolupráce, např. editace melodií či přispění zvukovými nahrávkami, atd.

V případě zájmu o spolupráci mi napište skrze kontaktní formulář a obdržíte bližší instrukce k přispění do databáze a snadnému získání přístupu k úplným výsledkům vyhledávání a k obrazovým materiálům (faksimile vybraných sbírek).

Vítáni jsou též akademičtí či soukromí badatelé, kteří mohou z databáze čerpat informace a specializované analýzy melodií i textů pro své publikace - napište mi se žádostí o rozšířený přístup.

Pro bližší informace o spolupráci klikněte zde.
Těším se na spolupráci!

Jan Koláček, autor projektu

Jak citovat

"—", FolkSong.eu - Online katalog lidových písní, ed. Jan Koláček (datum přístupu: 29 Dub 2025), URL: http://folksong.eu/word/2145