Černík 1908 / 114 | Daj mi Bože
Podobné písně
Daj mi, Bože, synka, čo na husle brinká, abych sa napila červeného vínka. Červené vínečko na poli je hnilé, hladaj si, šohajko, hladaj si len inéj.
Sušil 1524 | Studená rosa padá (34%)
Studená rosa padá, šohajek koně hledá. Nehledaj, šohaj, koně, poslala jsem já pro ně. Na to milotské pole černojoké pachole. Černojokého synka, co na husličky břinká. Jede šohajek hájem, černá košelka na něm. Perme ju, milá, z mydla, bude košelka bílá. Perme ju, milá, perme, enom jí nezederme. A dyž ju zedereme, na druhú zebereme.
Smutný 22/007 | Daj ně Bože synka co na (34%)
Daj ně, Bože, synka, co na husle brinká
Smutný 45/040 | Daj ně Bože synka co na (34%)
Daj ně, Bože, synka co na husle břinká
Bartoš 1901 / 1181 | Vím já jeden leksum garda unter (30%)
Vím já jeden, leksum garda unter fajer háječek, v tem háječko honka cinka šinka břinka domeček. V tem domečko leksum.vokynka, vekókala honka Nánynka. Přišil tam k ní leksum syneček, červené jak honka hřebíček. »Já ti milá leksum vopustím, já na vojno honka jít musím.« Moje milá leksum Andulka, smutně plače honka náříká. Štere roke leksum čekala, a synečka honka dostala.
Erben 2/643 | Dej mi Bože synka (30%)
Dej mi, Bože, synka, co na harfu břinká, aby mně zabřinkal večír u vokýnka. Večír u vokýnka, ve dne u stolečka, aby každý věděl, že mám harfeníčka. Dej mi pán Bůh synka, co na cimbál cinká: on mně bude cinkávati v noci u vokýnka.
Galko 1/097 | Frajerôčka moja, ej, sedem bohov v tebe (30%)
Frajerôčka moja, [: ej, sedem bohov v tebe! :] Už som zodral krpce (čižmy), [: ako chodím k tebe. :] (Nie čižmy, nie čižmy, [: ej, ale aj jančiarky, :] keď som preskacoval [: tie dedinské jarky. :] Povedzže mi teraz, [: ej, čo mi máš povedať, :] že ja k vám nebudem [: nadarmo chodievať. :] Povedala som ti, [: ej, povedala dávno, :] žebys’ k nám nechodil, [: že to všetko darmo. :] Povedzže mi, milá, [: ej, lebo odpovedaj, :] nech sa ja nedržím [: na tvoju bielu tvár. :] Povedala som ti, [: ej, v zelenej brezine, :] aby si si hľadal [: na inej dedine. :] Povedzže mi, milá, [: ej, za blázna ma nemaj; :] či sa len žartuješ, [: či myslíš naozaj? :] Povedala som ti, [: ej, v lete aj v jaseni, že ty nebudeš mať [: zo mňa mladej ženy. :])
Galko 1/213 | V šírom poli holubička (30%)
V šírom poli holubička oplakáva šuhajíčka; prečože ho oplakáva, že on k inej už pristáva. Šuhaj, šuhaj sivooký, plačem, tlačím tvoje kroky, tvoje kroky i chodníčky okolo kyslej vodičky. Voda, voda, kyslá voda, že si kyslá, ver’ ťa škoda, lebo šuhaj sladkú ľúbi; ver’ sa ten k nám už nesľúbi.
Galko 3/053 | Ani by to neverila (30%)
Ani by to neverila, žeby láska zaškodila, ale mne už samej škodí, [: bo môj milý k inej chodí. :] K inej chodí a mňa nechce, rozpukne sa moje srdce; rozpukne sa na dve strany, [: bol to šuhaj malovaný. :]
Černík 1908 / 022 | Zpíevám si já (30%)
Zpievám si já, zpievám, pekným, cenkým hlasom, němóžem, šohajko, zachriptavjala som, Zachriptavjala som, němóžem odchrípnúc a tebja, šohajko, němóžem zap'menúc. Zabývaj, zabývaj, inéj sa nabývaj, inéj sa nabudzeš, na mňa nězabudzeš.
Sušil 2244 | Tři sta ptáčků štěbetalo (29%)
Tři sta ptáčků štěbetalo v tom lésku jaborovým.*) Co jsou oni štěbetali? Aj se hory zelenaly, svítilo se po všom dvoře, po všom dvoře až v komoře. V tej komoře bílé lože, na těch ložích milá leží, zlatej prsten v ruce drží. Kdo ten prsten símat bude? A kdož inej než můj mjilej, prsten sejal, mjilou objal.
Pomozte nám databázi lidových písní rozšířit!
Vážení návštěvníci stránek FolkSong.eu,
Neustále se snažíme rozšiřovat databázi o další písně a velmi vítáme zájem o spolupráci. Našim spolupracovníkům též nabízíme rozšířený přístup do databáze.
Plný přístup k vyhledávání a k doprovodným obrazovým materiálům lze získat mj. tím, že se stanete spolupracovníky projektu a pomůžete při editaci textů z počítačově přečtené tištěné edice. Možné jsou i další formy spolupráce, např. editace melodií či přispění zvukovými nahrávkami, atd.
V případě zájmu o spolupráci mi napište skrze kontaktní formulář a obdržíte bližší instrukce k přispění do databáze a snadnému získání přístupu k úplným výsledkům vyhledávání a k obrazovým materiálům (faksimile vybraných sbírek).
Vítáni jsou též akademičtí či soukromí badatelé, kteří mohou z databáze čerpat informace a specializované analýzy melodií i textů pro své publikace - napište mi se žádostí o rozšířený přístup.
Pro bližší informace o spolupráci klikněte zde.
Těším se na spolupráci!
Jan Koláček, autor projektu