Bartoš 1901 / 1151 | Žijme miľí kamarádi směľe

0'A4 6'B4 6'A4 0'E4 / {8'A4 8'B4 4''C5 } / 4'B4 6'B4 0'B4 / 0''C5 6''D5 6''E5 0''E5 / {8''D5 8''E5 4''F5 } / 4''E5 6''E5 0''E5 / 0''F5 6''E5 6''D5 0''C5 / {8'A4 8'B4 4''C5 } / 4'B4 6''E5 0''E5 / 0'E4 6'xF 6'xG 0'A4 / {8''D5 8''C5 0'B4 3'A4 3'xG } / 4'A4 {8'A4 8'A4 } / 0''F5 6''E5 6''D5 0''C5 / {8'A4 8'B4 4''C5 } / 4'B4 6''E5 0''E5 / 0'E4 6'xF 6'xG 0'A4 / {8''D5 8''C5 0'B4 3'A4 3'xG } / 4'A4 {8'A4 8'A4 } /
Text: 
Žijme, miľí kamarádi, směľe, šak nás Pámbů lístečkem přikryje, [: až my budem udatně bojovat, tak nás bude Pámbů ochraňovat. :] Už sa ľúčím s tatíčkem, mamičkú, dyž já vidím krvavú šabľičku; Zpomeňte si na syna vašého modľite sa častokráť za něho.
40 words

Podobné písně

Bartoš 1901 / 1151 | Žijme miľí kamarádi směľe (100%)
Žijme, miľí kamarádi, směľe, šak nás Pámbů lístečkem přikryje, [: až my budem udatně bojovat, tak nás bude Pámbů ochraňovat. :] Už sa ľúčím s tatíčkem, mamičkú, dyž já vidím krvavú šabľičku; Zpomeňte si na syna vašého modľite sa častokráť za něho.

Bartoš 1901 / 1241 | Už je nám to kamaradzi darmo (62%)
Už je nám to, kamaradzi, darmo, už to rnáme predpísané dávno, že musíme na vojnu rukovac, za krajinu svoju kru vyľévac. Bojujme my, kamaradzi smeľe, šak na strome ľísteček přikryje(?); kedz budzeme udatne bojovac, budze nás sám Pán Bôh opatrovac.

Sušil 0759 | Pod horú studenka (23%)
[: Pod horú studenka, :] [: vody z ní ubývá; :] ponáhlaj, šohajku, frajerka umierá. Umierá, umierá, už ju spovědajú. Na tebja, šohajku, na tebja čekajú. Však já dosci běžím, až sa všetek třasu, abych sa odprosil svej milej zavčasu. Můj milý šohajku, už sa s tebú lúčím; už tebja, šohajku, už Bohu porúčím.

Sušil 1427 | Ach můj Bože co mám činit (23%)
Ach, můj Bože, co mám činit, vandrovať-li, či sa ženit? Vandroval bych, nevím kady, zarůstly mně cesty všady. Zarostly mně drobným gúčím, už sa, milá, s tebú lúčím.

Sušil 0418 | Třeba sem bledúčká (22%)
Třeba sem bledúčká, bledušenká, bledá, přece mě maměnka ledakemu nedá. Oni mě nenašli na žádném smetisku, aby mě dávali starému chlapisku. Dali by mě, dali za chlapa starého, bylo by mi haňba sedat vedle něho. To staré chlapisko jak stará halena, dyž se ňú přikryje, přece je ti zima. To staré chlapisko, jak staré grnisko, može ním povorat kde keré strmisko. Vdovcovi starému smrdí brada vínem, a mladý šohajek voní rozmarýnem. Vdovca bych nechtěla, nebo bych se bála, že by ta nebožka za dveřama stála.

Sušil 2300 | Smrtná neděla (20%)
Smrtná neděla, kams klíče poděla? Dala sem je, dala svatému Jiří. Svatý Jiří vstává, zem odemykává, aby tráva růstla.1) Tráva je zelená, fijala, růže, pomož nám, Bože. Prala plinky u studýnky, nohy, ruce myla. Čím jich utírala? Listečkem, plístečkem, zlatým papírečkem. Vij, matko, věnce své Kateřince, šak je dosti kvítí, až se hora svítí, a pod horó kamení, až se hora promění.

Sušil 0308 | Putovali hudci (10%)
[: Putovali hudci, :] [: tři švární mládenci. :] Putovali polem, rozmlúvali spolem. Uhledli tam dřevo, dřevo jaborové, na husličky dobré. Poďme my ho sťati, huslí nadělati. Budú z něho, budú troje husle hlasné. Ponýprv zarubli, dřevo zesinalo. Po druhé zaťali, dřevo zaplakalo. Po třetí zaťali, dřevo promluvilo: Nerúbejte, hudci, přešvární mládenci. Nejsem já to dřevo, jsem já krev a tělo. 1) Kořen vykopejte, otci mě dodejte. Otcovi na radosť a matce na žalosť. Ta mě zaklnula, dyž sem vodu brala. Ostaň, dcero, ostaň, jaborem vysokým, listečkem širokým. O, neščasná máti, kerá klne děti.

Sušil 2301 | Smrtná neděla (10%)
Smrtná neděla,1) kdes tak dlóho byla? U studýnky u hlubínky2) nohy, ruce myla. Čím’s jich utírala? Šátečkem, listečkem, červeným kvítečkem.3) A ty, nový léto, cos nám doneslo? Všeho dobrého, kvítí modrého. Svatý Jiří jede k nám, po věnečku veze nám, nám, nám, tém židenském pannám, * *) ne tém husovském žabám. Ty husovský žaby pod mostem škrkajó, židenský panenky vesele zpívájó.

Sušil 2301 | Smrtná neděla (10%)
Smrtná neděla,1) kdes tak dlóho byla? U studýnky u hlubínky2) nohy, ruce myla. Čím’s jich utírala? Šátečkem, listečkem, červeným kvítečkem.3) A ty, nový léto, cos nám doneslo? Všeho dobrého, kvítí modrého. Svatý Jiří jede k nám, po věnečku veze nám, nám, nám, tém židenském pannám, * *) ne tém husovském žabám. Ty husovský žaby pod mostem škrkajó, židenský panenky vesele zpívájó.

Bartoš 1901 / 1080 | Smrtná neděla kdes tak dlouho byla (10%)
Smrtná neděla, kdes tak dlouho byla, [: u studynky, u hlubinky jsem se umývala. :] Smrtná neděla, kdes tak dlouho byla, [: lístečkem, plístečkem jsem se umývala. :] Smrtná neděla, kdes tak dlouho byla, [: červeným šátečkem jsem se utírala. :]

Bartoš 1901 / 1004b | Otvíraj gazděnko (6%)
Otvíraj, gazděnko, otvíraj tý vrata, nesem ti věneček ze samého złata. Ze samého z łata, ze samého kvítí, podívajte vy sa, jak sa on nám svítí. Otvíraj, gazděnko, otvíraj tý dveři, až si nepołámem na věnečku péří. Otvíraj, gazděnko, otvíraj tý dveři, až sa podíváme, co máme k večeři. Máme-i k večeři kysełů poľévku, tož my ti utečem půjdeme do šeňku. Ty gazděnko mładá, stroj večeřu ráda, stroj ty nám ju směľe, žały sme veseľe. Gazděnko v rubáčku, napeč nám kołáčků, jakových takových, třeba zemňákových. Gazdo náš, gazdo náš, chystaj nám ałdamáš, chystaj nám ho z łásky, zbírały sme kłásky. Ani ne do skľepa, ani do světničky, abys ty neuctił svoje piľné žničky! Gazdo náš, gazdo náš, chystaj nám ałdamáš, v́éru sa před námi do skľepa neskováš

Pomozte nám databázi lidových písní rozšířit!

Vážení návštěvníci stránek FolkSong.eu,

Neustále se snažíme rozšiřovat databázi o další písně a velmi vítáme zájem o spolupráci. Našim spolupracovníkům též nabízíme rozšířený přístup do databáze.

Plný přístup k vyhledávání a k doprovodným obrazovým materiálům lze získat mj. tím, že se stanete spolupracovníky projektu a pomůžete při editaci textů z počítačově přečtené tištěné edice. Možné jsou i další formy spolupráce, např. editace melodií či přispění zvukovými nahrávkami, atd.

V případě zájmu o spolupráci mi napište skrze kontaktní formulář a obdržíte bližší instrukce k přispění do databáze a snadnému získání přístupu k úplným výsledkům vyhledávání a k obrazovým materiálům (faksimile vybraných sbírek).

Vítáni jsou též akademičtí či soukromí badatelé, kteří mohou z databáze čerpat informace a specializované analýzy melodií i textů pro své publikace - napište mi se žádostí o rozšířený přístup.

Pro bližší informace o spolupráci klikněte zde.
Těším se na spolupráci!

Jan Koláček, autor projektu

Jak citovat

"Bartoš 1901 / 1151 | Žijme miľí kamarádi směľe", FolkSong.eu - Online katalog lidových písní, ed. Jan Koláček (datum přístupu: 05 Črv 2024), URL: http://folksong.eu/song/7996